Lapacho – Sipelgapuu nimetus tuleb sellest, et kõik õõnsused tema okstes on asustatud sipelgatega. Lapacho tervendavaid omadusi teavad hästi Mehhiko ja Peruu põliselanikud, kes nimetavad seda „jumalikuks puuks“. Koor on looduslik antibiootikum, mida kasutatakse rahvameditsiinis paljude nakkushaiguste korral. koore osa, mis on võetud selle puu koore sisemisest kihist, on antibakteriaalse ja põletikuvastase toimega. Samuti on sellel immuunsust stimuleeriv efekt.
Põhiline toimaine on lapahool. Lapahool takistab organismis mikroorganismide paljunemist ja kasvu. Koore viirusevastane aktiivsus on tingitud lapahooli võimest pidurdada fermentide tootmist, milleta viiruste paljunemine pole võimalik. Kasutust leiab ta kui aktiivne gripi-, herpesviiruse, ägeda respiratoorse viirusinfektsiooni jt. vastu.
Seentevastased omadused on seotud koores leiduva ksülodiiniga, mis koos lapahooliga pärsib paljude seeneliikude, sealhulgas ka tupeseente (Candida, Trichophyton) kasvu. Isegi sipelgapuu puit on erinevate seente mõjutustele äärmiselt vastupidav – sipelgapuu tüvel ei kasva iialgi seened.
Parasiidvastane toime väljendub selle võimes inhibeerida (takistada, pärssida) rakusiseste parasiitide paljunemist ja arengut. Hoiab ära patogeensete algloomade invasiooni, luues parasiitidele ebasoodsa keskkonna.
Sipelgapuu koore kasutusalad:
Respiratoorsed haigused (äge viirusinfektsioon, gripp, trahheiit, bronhiit)
Erinevad põletikulised protsessid
Urogenitaalsüsteemi haiguste ravi
Seenhaiguste ravi
Mädavillilised nahakahjustuste ravi
Sipelgapuu koore tee valmistamine:
1 – 1,5 tl teepuru 200 ml vee kohta. Keeta 10 -15 minutit! Lasta 20 minutit tõmmata, kurnata. Pärmiseene raviks – päevane kogus 0,7 – 1 liiter. Soovitav on päevane kogus keeta korraga valmis ja panna termosesse. Juua soovitavalt tühjale maole. Vastunäidustus: raseduse korral. Mitte tarvitada üle 1 kuu! Tee tõstab pisut vererõhku.
Allikas: www.kubja.ee
Comments are closed.