Brahmi – Bacopa Monnieri, maakeeli säsi-vesikaak, on üks olulisemaid ajurvedas kasutusel olevatest droogidest. Bacopa Monnieri on lopsakate lehtede- ja väikeste õitega dekoratiivse välimusega veelembeline taim, mida tihtipeale kasvatatakse akvaariumitaimena. Kasutatakse kuivatatuna ja jahvatatuna kogu taime, manustatakse kas pulbri või kapslitena.
Juba 3000 aastat tagasi tunti Indias tema tugevat toimet mälu parandajana, keskendumise soodustajana, stressi ravis, mitmesuguste neuroloogiliste hädade leevendamisel, aga ka üldtoniseeriva vahendina. Tänu neile omadustele on teda kutsutud aju toiduks ning, uuemal ajal, ka mälupulgaks. Näitena- kui enamus maailmast ei osanud parkinsoni ning alzheimeri vaevustega midagi ette võtta, siis Indias kasutati selleks otstarbeks edukalt brahmit. Loomulikult ei suuda brahmi peatada nimetatud tõbede arengut või leevendada nende haigustega kaasnevaid nähte sama tõhusalt, kui seda teevad tänapäevased preparaadid, kuid ei tasu unustada- brahmi oli olemas ja abiks aastasadu enne, kui L-Dopast isegi unistama hakati.
Tänapäeval on ta tuntud ja laialdaselt kasutusel ennekõike mälu parandajana, stressi leevendajana, tähelepanu- ja ärevushäirete ravijana, samuti keskendumise soodustajana, aju stimulandina. Lühidalt- toetab ta kogu närvisüsteemi, s.h. aju häireteta toimimimist. Lisaks eelnevale omab brahmi ka adaptogeenseid omadusi ning teda seostatakse positiivse mõjuga mitmetele siseorganitele, kuid tänu ülivõimsale renomeele neuroloogiliste probleemide ravis, kipuvad need jääma tahaplaanile.
NB! Tasub silmas pidada, et sama nime all pakutakse ka teist väärt taime- Gotu Kola’t, mis pole siiski sama taim.
Huvitavat lugemist uuringust, kus selgus, et Brahmi mõju inimmälule on pikaajaline:
Comments are closed.