Kirjeldus
Mõrud Aprikoosiseemned
Keskmiselt sisaldavad mõrud aprikoosiseemned amügdaliini 5g/100g kohta. Aprikoosiseemned on valgu- ja rasvarikkad nagu teisedki pähklid sisaldades B1, B6, B15 vitamiine ja amügdaliini, mida tuntakse ka B17 vitamiini nime all.
Ida-Pakistanis elavad Hunza inimesed on maailmas tuntud oma uskumatu pikaealisuse ja hea tervise poolest. Hunza elanike puhul pole ebatavaline elada üle saja aasta, mõned elavad isegi üle saja kahekümne aasta. Hunza on koht, kus mehe rikkust mõõdeti tema aprikoosipuude arvu järgi kuna kõige hinnatumaks toiduks peeti aprikoosiseemet. Mõrud aprikoosiseemned sisaldavad amügdaliini, mis on tuntud ka kui vitamiin B17. Koostisosad: 100% aprikoosiseemned (Prunusarmeniaca)
Võivad põhjustada iiveldust, peavalu ja teisi tervisehädasid. Sellisel juhul lõpetada seemnete tarbimine ja vajadusel pöörduda abi saamiseks arsti poole.
Säilitamine: toatemperatuuril ja kuivas.
100 g aprikoosiseemneid sisaldab keskmiselt:
Energiasisaldus 2531 kj / 616 kcal
Rasvad 51 g
Süsivesikud 19 g
Kiudained 7 g
Valgud 18 g
Sool 0 g
TERVISETEADUS: Mis on müstiline vitamiin B17
Rahvasuus tuntud vitamiin B17 ehk amügdaliin on aine, millele on omistatud vähiravi omadused. Lisaks vähirakkude hävitamisele on sellel veel vererõhku alandav ja valuvaigistav toime. Hiina meditsiini praktikud kasutavad seda ka hingamisteede haiguste, nt bronhiidi ja emfüseemi ravis.
Saksamaal on kasutatud vitamiini B17 reumaatiliste haiguste ravis, USAs aga on see käibel vererõhu alandajana. Vitamiin B17 ehk amügdaliini leidub 1200 taimes, eriti aga puuviljade, nt aprikoosi seemnetuumades, kus selle sisaldus on kuni 5%.
Esimesena sünteesis amügdaliini Dr Ernst T Krebs Jr., tuntud biokeemik 1950ndail. Vitamiin B17 on kasutusel ühe vähiravi komponendina paljudes alternatiivsetes vähiravikliinikutes Hollandis, Austrias, Suurbritannias, Saksamaal, Kanadas, Mehhikos jpt. Viimasel ajal on ka mõned traditsioonilise meditsiinini kliinikud USAs amügdaliini kasutusele võtnud.
Vitamiini B17 molekul sisaldab kaks osa glükoosi (suhkrut), ühe osa bensaldehüüdi ja ühe osa tsüaniidi. Ained on lukustunud olekus nagu näiteks keedusoolas, mis sisaldab naatriumi ja kloori. Vitamiin B17 molekuli suudab lahti lukustada ja tsüaniidi vabastada ainult ensüüm nimega beta-glükosidaas.
allikas: maitsed.delfi.ee
27. aprillil 2016.a avaldas Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) teadusliku arvamuse toorete aprikoosiseemnete kohta, milles jõuti järeldusele, et kolme väikse aprikoosiseemne tarbimine võib kujutada ohtu täiskasvanud inimese tervisele. Väikelastele võib olla ohtlik juba ühe väikse aprikoosiseemne tarbimine.
Aprikoosi kivide sees olevad seemned sisaldavad amügdaliini, mis seemnete närimisel ja seedimise käigus muutub tsüaniidiks. Tsüaniid (ehk sinihape) on väga kiiresti imenduv mürgine aine. Tsüaniidi mürgituse tunnusteks võivad olla näiteks iiveldus, palavik, peavalu, lihase-, liigesevalud jms. Tsüaniidi surmav kogus on 0,5-3,5 mg/kg kehakaalu kohta ja selle mürgistuse näidustused on õhupuudus, koordinatsioonihäired, värinad, krambid, teadvuse kaotus ja lämbumine. Lühiajaline tsüaniidi kogus kehas põhjustab muutusi organite kaalus ja histopatoloogilisi muutusi (haiguslikud muutused kudedes). Samuti on viiteid sellele, et tsüaniid suurtes koguses võib olla teratogeense toimega (põhjustab loote väärarenguid).
EFSA on tsüaniidi akuutseks standarddoosiks1 (ARfD) määratlenud 20 μg kehamassi kg kohta. Seega maksimaalne aprikoosiseemnete kogus päevas, kus ei ületata ARfD väärtust, on väikelastel 60 mg ja täiskasvanutel 750 mg. Need kogused on nii väikesed, et tarbijatel ei ole võimalik neid ise mõõta. Kuid hinnanguliselt on see kogus kuni 3 väikest aprikoosi seemet päevas täiskasvanutele ja vähem kui üks väike aprikoosi seeme väikelastele.
Aprikoosi viljad ei kujuta ohtu inimese tervisele, sest amügdaliin on ainult seemnetes, mis viljalihaga kokku ei puutu (seemned on kivide esees).
Amügdaliini leidub ka teiste luuviljade seemnetes (nt ploomid, kirsid, virsikud). Seetõttu soovitataksegi nende hoidiste tegemisel kivid eemaldada, kuna siis tekib ka oht tsüaniidi tekkeks. Amugdaliini sisaldavad ka töötlemata mõrumandlid.
Viited: EFSA uudis ja teaduslik arvamus