Mesi taruvaiguga 300g

5,25

Kategooria:

Kirjeldus

Mesi taruvaiguga on looduse ime nii nagu on seda kõik teisedki mesindussaadused. Taruvaigul on antibakteriaalne toime. Taruvaiguga mett on kasulik võtta lihtsalt profülaktika mõttes 1tl. päevas pool tundi enne sööki või õhtuti enne magama heitmist. Kurgu ja köha korral kasutage 1/3 tl. kasvõi 15 korda päevas kuid 10 min. mitte süüa ja juua peale. Toode mõjub läbi limaskestade.

Mett peaks iga inimene spetsialistide kinnitusel sööma vähemalt 5kg aastas, Eestis on tarbimine paraku veidi alla 1kg inimese kohta, Euroopa liidus keskmisena umbes 1,3kg.
Suhkur koosneb 99% sahharoosist, so. liitsuhkrust, mis organismi imendumiseks peensooles insuliini abil lõhustatakse. Mesi aga koosneb lihtsuhkrutest fruktoosist ja glükoosist ning inimene omastab need vahetult ilma eelneva ümbertöötlemiseta, mistõttu magusaisu rahuldamiseks on sageli tarvis süüa peotäis komme, sama efekti saavutamiseks piisab aga täiesti teelusikatäiest meest. Sisesekretsioninäärme väiksema koormuse tõttu pole mee tarbimine vastunäidustatud ka suhkruhaiguse korral, siiski peaks olema veidi ettevaatlikum ning konsulteerima vastava eriala spetsialistiga. Mõnede allikate väitel võib rahumeeli ära elada süües vaid mett rukkileivaga ja juues peale puhast vett.

Kvaliteetsel meel on ainulaadsed steriliseerivad ja antibakteriaalsed omadused, regulaarne mee tarbimine aitab vältida haigestumisi. Mitmete uuringute kohaselt on pikaealiste inimeste hulgas väga palju mesinikke ja nende pereliikmeid. Mesi kiirendab ainevahetust, pidurdab rasva kogunemist organismi, tõstab immuunsustaset, parandab vereloomet ja desinfitseerib haavu. Rahvameditsiinist võib leida tohutul hulgal nõuandeid kõige erinevamate haiguste raviks mee ja mesindussaadustega. Kvaliteetses mees ei ole võimeline ellu jääma ükski inimesele kahjulik bakter. Erandiks on vaid botulismieosed, need aga hävinevad mao happelises keskkonnas. Kuigi mee saastumine botulismitekitajatega on üliharv, on kindlam alla 6 kuu vanustele imikutele mett anda sest sellises vanuses ei ole mao mikrofloora veel lõplikult välja arenenud.
Töötlemata mesi sisaldab kasulikke baktereid, mis aitavad tasakaalustada soolestiku mikrofloorat samamoodi nagu probiootikumid. Mesi on lastele palju parem köhaleevendaja kui apteegiravimid. Sel eesmärgil tõhusaimaks peetakse tatramett.
Mesi sisaldab antioksüdante, mis aitavad infektsioone tekitava bakteri stafülokoki vastu. Tumedamad meed on antioksüdantide poolest rikkamad.
Muide, hinnates asja rahalisest vaatevinklist, on kasulikum süüa aastas 5kg mett kui puududa 1 päev töölt haigestumise tõttu. Liialdada meesöömisega ei ole võimalik. Teoreetiliselt muidugi on, ainult et Inglise teadlaste kinnitusel tuleks tõsiste tervisehäireteni jõudmiseks süüa iga päev vähemalt 4,6 kilo mett…

Taruvaik ehk proopolis on suurepärane looduslik produkt, mille materjali saavad mesilased pungadelt, lehtedelt, vartelt , lisades sellele süljenäärmete eritist, vaha ja õietolmu. Taruvaigul on meeldiv lõhn ja kibedavõitu maitse, juba käesoojuse mõjul muutub ta kleepuvaks. Külmaga on taruvaik väga rabe. Proopolisel on antiseptilised, antimükoloogilised ja põletikuvastased omadused, ta soodustab haavade paranemist kusjuures tema antibakteriaalsed ühendid taluvad isegi kõrget temperatuuri. Taruvaik tõhustab vereloomet, eriti kui seda võtta koos meega. Oma raviomaduste tõttu on proopolist nimetatud looduslikuks antibiootikumiks. Rahvameditsiinis kasutatakse seda väga erinevate haigusnähtude vastu, peale nina-, kurgu-, kõrva-, hingamisteede, eesnäärme jt. vaevuste leevendamise kasutatakse proopolist ka tuimastamiseks ja desinfitseerimiseks. Taruvaik tuimestab limasnahku ja naha vigastatud piirkondi, vähendab sügelust ja põletikulist reaktsiooni, hävitab baktereid ja viirusi, sealhulgas ka gripiviirusi, kiirendab koedefektide ja nahavigastuste paranemist, tugevdab immuunsust, on seenevastase ja valuvaigistava toimega.
Taruvaigu kasutamisel on allergiaoht võrdlemisi väike, vaid umbes 3-l protsendil inimestest. Neeruhaiguste korral pole taruvaiku siiski soovitav tarvitada.

Mesi taruvaiguga

allikas: metsamesi.ee

Back to Top