Matcha tee 100g

9,95

Hiina päritolu Matcha tee, 100g

Kategooria:

Kirjeldus

Matcha tee . Olete kindlasti näinud kohvikus istudes, kuidas naaberlauda serveeritakse kruus vahutavat erkrohelist vedelikku või ebaloomuliku rohelise tooniga rohelisi kooke, keekse või torte. Tegemist on järjekordse supertoiduks nimetatud toiduaine ehk matcha teega. Uurime lähemalt, mis jook on matcha.

Matcha tee on rohelise tee pulber, kindlasti mitte ajada seda segamini mate tee või rohelise teega. Matchat on selle kasulike omaduste tõttu tarvitatud sajandeid. Tee teevad eriliseks kasvatamise ja töötlemise protsessid: matcha rohelise tee taimed kasvavad viludas, korjatakse käsitsi, kuivatatakse päikese käes, väädid ja varred eemaldatakse enne töötlemist ning teelehed jahvatatakse kiviveskites peeneks pulbriks.

Matcha tee annab kehale energiat, parandab mälu ja tuju, tugevdab immuunsüsteemi, alandab kolesterooli ja veresuhkrut, soodustab ainevahetust, see on kiudainete rikas, lisaks on selles C-vitamiini, kroomi, tsinki, magneesiumi. Matcha sisaldab rohkem kofeiini kui tavaline must purutee ja kordi rohkem kui tavaline roheline lehetee, kuid vähem kui must kohvi. Südant puperdama ei pane, kuid annab hommiku alguseks hea energialaengu. Matcha’s sisalduv kofeiin toimib koostöös aminohappe L-teaniiniga, mis tagab kuni kuuetunnise energialaengu ilma kõrvalmõjudeta.

Matcha rohelises tees on väga rohkelt antioksüdante. Antioksüdandid on toitained ja ensüümid, mis võitlevad UV kiirguse negatiivse mõju vastu ning kaitsevad haiguste eest. Ühes tassis matcha tees on viis korda rohkem antioksüdante kui üheski teises toiduaines. ORACi näitaja järgi, mis määrab antioksüdantide sisaldust toidus, on matcha rohelises tees üle 5 korra rohkem antioksüdante kui Goji marjades või üle 10 korra rohkem kui näiteks granaatõunas või mustikates. Kui soovite abistada enda keha, et saavutada ja säilitada tervist, siis matcha joomisele ei ole võrdväärset.

Lisaks energia saamisele võib matcha’t juua ka rahustaval eesmärgil. Üle tuhande aasta on Hiina taoistid ja Jaapani buda mungad kasutanud matcha rohelist teed meditatsiooniks ning puhkamiseks, samal ajal virgel olles. L-Teaniin on ideaalne kontsentreerumiseks ja meditatsiooniks. L-teaniini kõrvalmõjuks on ka dopamiini ja serotoniini tootmine. Need kaks ainet parandavad tuju, mälu ja aitavad keskenduda.

Matcha aitab keha ka jääkidest puhastada. Kolm nädalat enne matcha teelehtede korjamist kaetakse need päikesevalguse eest. See toob taimes kaasa võimsa klorofüllitootmise, mis mitte ainult ei anna teele imelist erkrohelist värvust, vaid ka keha puhastavaid omadusi – matcha puhastab keha raskemetallidest ning toksiinidest.

Olles peaaegu, et kalorivaba on matcha hea abivahend kaalulangetamisprogrammi juurde. Kiirendades ainevahetust – ja läbi selle kiirendades kuni neli korda kaalualanduse protsessi – ei tekita matcha kehas stressi – see ei tõsta vererõhku ega pulssi, alandab kolesteroolitaset muutes selle tervislikuks alternatiiviks teiste meditsiiniliste abivahendite ja kõrvalnähtudega vahendite asemele.

Mungakloostrid ja teetseremoonia

Esimene teade tee joomisest Jaapanis oli 9. sajandil, kui buda munk serveeris teed Saga keisrile. Sellele järgnes tee populaarsus ülikute seas. 12. sajandil jõudis Jaapanisse teevalmistamise viis nimega tencha. See kujutas endast kuuma vee valamist tassi, milles oli jahvatatud roheline tee, mis seejärel õrnalt vahule klopiti. Mungakloostrid hakkasid seda teed kasutama rituaalides ning sellest arenes edasi teetseremoonia, mis sai Jaapani kultuurist osaks.

Jaapani kultuuris on matcha roheline tee palju enamat kui lihtsalt jook. Teetseremoonia on traditsioonilise Jaapani kultuuri osaks olnud sajandeid. See väärtustab käesolevas hetkes olemise väärtust ja meelerahu. Külalised kogunevad ruumis, mille läbiviija teishu on selleks ette valmistanud. Olenevalt teetseremooniast võidakse tee juurde pakkuda maiustusi või isegi kolmekäigulist söögikorda.

Teishu valmistab ette tee-valmistamise tarvikud, puhastades need hoolikalt, ning lisab graatsiliselt ühisesse teetassi üks kuni kolm lusikatäit matcha-pulbrit külalise kohta. Teetseremoonial kasutatakse tseremoniaalklassi matcha rohelist teed. Kui tee on valmis, võtab iga külaline tassist sõõmu. Teetseremoonia lõpetatakse alati kummardusega.

Matcha tee valmistamine

Matcha valmistamise komplekti kuuluvad: bambusvispel ehk chasen, lamedapõhjaline kauss chawan ja kaarja otsaga bambusest) pulk chashaku. Lisaks võib kasutada roostevabaterasest sõela. Sõel on vajalik pulbri läbisõelumiseks, kui see on klompideks tõmbunud. Mina üldjuhul sõela ei ole kasutanud.

Matcha tee valmistamine: Keeda vesi, (pisut rohkem, kui sul seda tegelikult teeks vaja on). Kalla kaussi umbes 1/3 osa kuuma vett ja sega aeglaselt vispliga, selle tegevuse mõte on muuta bambusvispli harud pehmemaks ja ka kauss läheb kenasti soojaks. Kalla vesi ära.

Tõsta pulgaga üks kuhjatäis matchat kaussi, lisa õige pisut vett ( silma järgi 2-3 spl) sega aeglaselt vispliga läbi, nii et pulber ühtlaselt vees lahustuks. Järgmisena kalla vett, kuni 2/3 kaussi. Vesi peaks olema keskmiselt 70-85 kraadine, mitte mulinal keema. Sega kiirelt vispliga (W- või M-tähekujulisi liigutusi tehes) kuni tekib mõnus heleroheline vaht. Olen tähele pannud, et vaht ei teki nii hästi, kui pulbrit on liiga vähe (või vett palju). Naudi ja joo otse kausist!

Lisaks joogi matchale on olemas ka kulinaarklassi matcha, mida kasutatakse peamiselt toitude valmistamisel ning küpsetistes. Kulinaarne matcha sobib ka tee valmistamiseks, kuid selle maitse on tseremoniaalklassi matcha’st tunduvalt erinev. Kulinaarne matcha peaks lõhnama värskelt ning natuke muruselt. Värvilt on see vähem roheline, kui tseremoniaal-matcha. See ei ole ilmtingimata madalama klassi toode, selle valmistamismeetodid on lihtsalt erinevad ning sellel on teised omadused.

Kulinaarne matcha on mõeldud kasutamiseks koos teiste toiduainetega ning sellest saab edukalt valmistada mitmesuguseid toite ja jooke. Selle maitse on tugevam ja konkreetsem, natuke mõrkjam, ning sobib suurepäraselt rohelise tee latedesse, matcha-smuutidesse ning rohelise teega maitsestatud küpsetistesse. Kõige paremini maitseb see koos magusaine või piimaga.

Viimasel ajal on äärmiselt populaarne valmistada matchast kauneid erkrohelisi kooke, ilusad esiteks silmale ja teiseks maitsvad suus. Matchat soovitatakse kasutada ka smuutides ja salativinegrettides. Viimasel ajal on ka populaarne valmistada matcha latte’t, kus espresso asemel on maitse-, mõju- ja värvaineks kange matcha tee. Matcha annab sarnaselt kohvile energiat, äratab ja pakub joogielamust. Vahune piim annab piimajoogile mõnusa kreemisuse ja loa panna joogile juurde täendsõna latte.

Matchat saab kasutada ka näiteks õhtuse kokteili valmistamisel: miks mitte valmistada klassikalise džinni ja tooniku asemel täna joog Gin&Tea. Käitu nii: Lahusta vispeldades matcha väikse koguse kuuma veega (umbes 1/3 tavalisest tassist). Kalla segu jääga täidetud kaasi. Vala peale oma lemmik gin & toonik. Lisandiks võid lisada rosmariinioksa. Voila!

Allikas: http://maitsed.delfi.ee/

Back to Top