Maarjaohakas on pärimuste järgi “neitsi Maarja kingitus”. Maarjaohakas (Silybum marianum) on pärit Vahemere äärest, ta on üheaastane ja korvõieline nagu teisedki ohakad. Tema kõrgus võib küündida 150 sentimeetrini. Paljud rahvad peavad maarjaohakat kõige tõhusamaks ravimtaimeks. Maarjaohakal ei ole teadaolevalt mitte ühtegi vastunäidustust ega kõrvaltoimet!

Maarjaohakas mõjub hästi maksapõletiku korral, mis on tingitud:
– viiruslikust hepatiidist
– alkoholi liigtarvitamisest
– liigsöömisest tingitud maksatsirroosi puhul

See taim soodustab tõhusalt maksa taastumist ja soodustab maksa innervatsiooni. Innervatsioon on mistahes organi või koe varustamine närviimpulssidega närvirakkude ja närvikiudude kaudu, tagades nende ühenduse kesknärvisüsteemiga.

Lisaks aitab maarjaohakas maksa tervendada kollatõve puhul, ravimitest või mürkidest tekkinud kahjustuste puhul (ka radiatsioonist tingitud kahjustused).

Maks on kõige suurem seedenääre ja organismi kõige suurem siseorgan kaaluga ca 1,5kg. Maksa nimetatakse organismi laboratooriumiks, kus muudetakse mürgised ühendid kahjututeks ja mis seejärel erituselundite kaudu kehast eemaldatakse. Kõigist jääkainete eemaldamises osalevatest elunditest on just maks seotud mürkainete kahjutuks tegemisega. Maks paikneb kõhuõõne paremas pooles vahelihase all.

Lisaks nimetatutele on teda kasutatud veel põrna-, kilpnäärme- ja verehaiguste, soolade ladestumise, veenilaiendite, tursete, vesitõve, hemorroidide, rasvumise, radikuliidi, liigesevalude ja allergiliste nähtuste puhul. Abi on ka mitmesuguste nahahaiguste puhul.

NB! Maarjaohaka seemned ja ürt võivad vähendada suukaudsete rasestumisvastaste ravimite ja tamoksifeeni efektiivsust.

Rahvalikud retseptid

Maarjaohaka juurte tõmmis

Juuretõmmis valmistatakse arvestusega 1 spl tooret 1 kl keeva vee kohta. Tooret kuumutatkse kinnises emailitud nõus vesivannil 30 min, kurnatakse kuumalt läbi 2-3-kordse marli, marli pigistatakse kuivaks ja tõmmisele lisatakse keedetud vett esialgse mahuni. Võetakse sisse 1 spl 3 korda päevasenne sööki.

Kasutatakse hambavalu(suu loputamine), kõhulahtisuse, uriinipeetuse, radikuliidi ja krampide korral.

Lehtede mahl

Seda juuakse kõhukinnisuse, jämesoolepõletiku ja maolimaskesta põletiku puhul.

Seemnetõmmis

Seemnetest valmistatud jahu alandab veresuhkrutaset, puhastab verd, aitab ravida veenilaiendeid.

Seemnetõmmise valmistamiseks valatakse 30 g pulbriks hõõrutud seemnetele 0,5 l kuuma vett ja kuumutatkse vesivannil nii kaua, kuni vee hulk vähenebpoole võrra, seejärel kurnatakse läbi marli. Võetakse sisse 1 spl tund peale sööki. Ravikuuri kestus on 1 kuni 2 kuud.

Allikad: Arst.ee, Seemnemaailm.ee